Monitoring domu – jaki wybrać?


Bezpieczeństwo to podstawa, zwłaszcza, gdy często wyjeżdżasz, wtedy Twój dom pozostaje pusty, a co za tym idzie stanowi doskonałą okazję dla złodziei. Jeśli chcesz za wszelką cenę uniknąć włamania i strat z nim związanych to zadbaj o dobry monitoring domu. Jeśli nie wiesz jaki wybrać, poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych elementów, zapraszamy do lektury.

Na samym początku warto zaznaczyć, że obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje monitoringu, do których należy:

1. Analogowy: który łączy kamerę z rejestratorem za pomocą kabli koncentrycznych. Ta najpopularniejsza forma monitoringu pozwala użytkownikowi na podgląd obrazu w obrębie sieci lokalnej.

Zalety:

- Cena: tego typu kamery są najtańsze, dlatego wiele osób może sobie pozwolić na ich zakup.

- Widoczność: obraz rejestrowany z bliska jest bardzo wyraźny i pozwala na identyfikacje złodzieja.

- Łatwa instalacja: która odbywa się szybko i sprawnie.

Wady:

- Obraz transmitowany jest przez kable koncentryczne: jednym takim kablem można transmitować obraz z jednej kamery, a co za tym idzie każda wymaga oddzielnego kabla.

- Bardzo duża liczba kabli: która często wymaga przeciągania ich przez kilka pomieszczeń, a co za tym idzie niejednokrotnie ich montaż wymaga remontu wybranego pomieszczenia i znacznie zwiększa koszty założenia monitoringu.

- Brak możliwości zarządzania kamerą na odległość: ponieważ dostęp do obrazu masz jedynie będąc w domu.

2. Cyfrowy (Monitoring IP): czyli taki, który umożliwia tworzenie dużych systemów, z możliwością rozbudowy. Stanowi również najnowocześniejszą formę monitoringu.

Zalety:

- Dostęp: ponieważ możesz na bieżąco sprawdzać, co dzieje się w danym miejscu i w razie potrzeby, nawet będąc na wakacjach zawiadomić odpowiednie służby.

-Jakość: doskonały obraz zarówno z bliska, jak i z daleka, znacznie ułatwiający rozpoznanie twarzy nieproszonego gościa.

-Brak dużej liczby kabli: co znacznie ułatwia montaż kamery i wpływa na komfort korzystającej z niej domowników.

Wady:

- Znacznie wyższe koszty zakupu w porównaniu do modeli analogowych. Mimo tego warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata.

- Wymaga znacznie większego dysku, ponieważ tradycyjny nie pomieści obrazu, który ze względu na swoją jakość zajmuje bardzo dużo miejsca.

Jak widać każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jednak jeśli musisz szybko podjąć ostateczną decyzję, to zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym ma znaleźć się monitoring. W małych domkach wystarczą kamery analogowe, natomiast na dużych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się cyfrowe.